Tahtakurusu ile Mücadele Yöntemleri

Başlıkları incelemek için üzerine tıklayın.

Tahtakurusu, konutlarda görülen böcek çeşitlerinden birisidir. Bu canlılar insanları ısırarak kanlarını emerler. Ürettikleri özel bir salgı cildi uyuşturduğu için bu canlıların ısırıkları sezilemez. Geceleri biz yatarken çok etkin olan bu canlıların ısırıkları kaşıntıya ve bazı gidişatlarda alerjik ve iltihabi tepkinlere neden olabilir. Sağlık açısından çok riskli olmasalar da tahtakuruları, ısırıklarından ve varlıklarından dolayı fiziksel ve psikolojik olarak oldukça rahatsız edicidir. Tahtakurularından kaynaklanan istenmeyen gidişatların yaşanmaması için ise bu canlıların konuta girmesi yasaklanmalı, konutta tahtakurusu görülürse de lüzumlu müdahale en kısa müddette yapılmalıdır.
Tahtakurusu, konutun ya da eşyaların lekeli olması gibi nedenlerden kaynaklanmaz. Bundan dolayı konutta tahtakurusu görülmesi utanılacak bir vaziyet değildir. Tahtakurularının konutta görülmesi için kesinlikle başka bir civardan konuta gelmiş olması gerekir. Bu vaziyet genellikle seyahat ve konaklamalar sırasında bu haşerelerin giysi, çanta ve bavul gibi eşyalarla taşınması ile muhtemel olur. Bunun yanında konuta yeni alınan eşyalar da tahtakurularının konutlara girişine neden olabilir. Konuta gelen davetliler de bu istenmeyen canlıların konutlara taşınmasına neden olabilirler. Kendi konutlarında tahtakurusu olan şahısların giysi ve çanta gibi eşyalarına tutunan bu canlılar, bu biçimde çok değişik yerlere erişebilirler. Konutlarda tahtakurusu yaşanmasındaki bir diğer sebebi ise komşularda da bu canlıların olmasıdır.

Tahtakuruları aydınlıkta gezmeyip, karanlık yerlerde saklandıkları için doğrudan görülebilmeleri oldukça güçtür.

Ancak ender de olsa aydınlıkta gezen tahtakurularına denk gelerek konutta bu canlıların varlığından haberdar olunabilir.
Larvasından yeni çıkmış bir tahtakurusu haşhaş tohumu büyüklüğünde, yarı saydam ve hafif kahverengi renktedir.

Erişkin tahtakuruları ise düz, kırmızımsı kahverengi oval bedenli ve takribî elma çekirdeği büyüklüğündedir.

Tahtakuruları arkalarında bıraktıkları bazı işaretlerle de anlaşılabilir. Gelişen tahtakurusu yavrularının, kabuk metamorfozu sırasında civara bıraktıkları  daha önceki kabukları bu izlerden bir tanesidir.

Bunun yanında bu canlılar yaşadıkları yerlere yuvaladıkları larvalar ile de anlaşılabilir.

Gözenekli olmayan yüzeylerde dışkılar siyahtan kahverengiye, gözenekli yüzeylerde ise kahverengiden siyaha çalan renktedir.

Ayrıca eşyalarda görülen pas rengindeki noktasal kirler de tahtakurularını işaret edebilir. Kumaşların dikiş yerleri ve püskülleri, çarşaflar, yastık kılıfları, duvardaki çatlaklar ve duvar sentez yerlerindeki aralıklar bu cinsten iz ve harabelerin en sık tesadüfülebileceği yerler arasındadır.

Değişik usullerin yanında tahtakuruları, ciltte alana getirdikleri ısırıklar ile kendilerini belirli ederler. Ancak bu ısırıklar, başka bir haşerenin ısırıklarından çok basit ayırt edilemediğinden dolayı tahtakurusu teşhisinde değişik usullerin kullanılması daha doğrudur.

Tahtakuruları ile mücadelede Kişisel yöntemler, tahtakurularının ve larvalarının yok edilmesinde maalesef kesinlikle yetersiz kalmakta ve sorunlar kısa aralıklarla tekrarlanmayla sonuçlanmaktadır.

Kişisel çabanın yetersiz kaldığı bu durumda, profesyonel ilaçlama hizmeti sayesinde bu zararlıların saklandıkları her alan tek tek tespit edilir ve özel ilaçlar ve teknikler ile tüm tahtakuruları ve larvaları etkisiz hale getirilerek bu zararlıların tekrar çoğalma olasılıkları tamamen ortadan kaldırılır.

Extra Group Çevre Sağlığı Hizmetlerinin kullandığı ilaçlar, ekipmanlar ve yöntemler, evde yaşayan insanlarda ve tüm evcil hayvanlarda sağlık açısından hiçbir şekilde olumsuz herhangi bir etkiye sebep olmazlar.

Tahtakurusu sorununuzdan tamamen kurtulmak için en yüksek kalite standartlarına sahip ve kesin çözümler sunan, “Bayer Protection Program” üyesi Extra Group Çevre Sağlığı Hizmetleri profesyonel ve yüksek kalite ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

Geliştirdiğimiz bize özel yenilikçi teknikler sayesinde her soruna, hızlı, zararsız ve kesin sonuçlu çözümler üretiyoruz.Kurumsal alanda hizmet verdiğimiz çözüm ortaklarımız için geliştirdiğimiz Entegre Hizmet sistemi sayesinde en yüksek verimi sağlayarak, tüm hizmet alım ihtiyaçlarınızı tek bir merkezden karşılamanın rahatlığını sunuyoruz.

Uzman Haşere kontrol Hizmeti

Özellikle yaşam alanlarımızda karşılaştığımız bu sorunlar alerjiden bulaşıcı hastalıklara kadar birçok alanda ciddi sorunlar yol açabileceğinden erken müdahale, yaşanılacak birçok sorunun çok daha hızlı son bulmasını sağlayacaktır.

Kullandığımız Tüm yöntem ve ürünler en son teknoloji olduklarından, hizmet aldığınız ortamı terk etmenize gerek yoktur.

Kesin Sonuçlu Hizmetler

Hayatınızın büyük bölümünü geçirdiğiniz yaşam alanlarınızda istenmeyen canlılar ile mücadelede sizlere en profesyonel çözümleri Tam garanti ile sunuyoruz.

Kesintisiz Destek Hattı

Hizmet aldığınız andan itibaren 7 gün 24 saat çağrı merkezimi arayarak destek alabilirsiniz.

Sağlığınız Bizim İçin Önemli

Sağlık Bakanlığından Ruhsatlı Olan Şirketimiz TSE-HYB, İSO 9001, 14001, 18001 Kalite Belgelerine Sahiptir.

REFERANSLARIMIZ 

Tanıtım  
Klibimize 
Klibimize 
 Göz Atın..
Videoyu oynat